Krainka NB

Krainka NB

Pszczoła kraińska, która została wyselekcjonowana na potrzeby wydajnej
gospodarki pszczelarskiej w województwie podlaskim, gdzie obserwuje się
najniższe temperatury podczas zimy. Przeznaczona jest na pożytki wiosenne i
letnie. Stworzenie linii matek o dynamicznym rozwoju wiosennym oraz
wysokiej plenności miało na celu umożliwienie pozyskiwania miodu z
mniszka, rzepaku, akacji oraz lipy, a także do produkcji odkładów
pszczelich. Gospodarka w pasiece prowadzona jest w oparciu o ule
wielkopolskie, warszawskie zwykłe oraz langstrooth ¾.


Krainka Celle z instytutu w Celle.

  • dynamiczny rozwój wiosenny
  • jasne ubarwienie
  • bardzo łagodne
  • wyjątkowo miodne przy słabych pożytkach
  • posiada instynkt higieniczny (usuwa z ula czerw porażony chorobami itp.)

Krainka Wielka

Pszczoła kraińska linii Wielka jest doskonale przystosowana do zbierania pożytków w różnych warunkach. Ma świetne właściwości użytkowe i biologiczne – jest miodna, nierojliwa, zimotrwała, odporna na choroby i bardzo plenna. Sprawdzi się w dużych gospodarstwach pasiecznych, jak i w niewielkich przydomowych pasiekach.

Pszczoły linii Wielka są koloru szarego, u niektórych osobników występuje też brązowy pasek na czwartym tergicie. Nie jest to jednak cecha dziedziczna i pojawia się w różnym nasileniu w obrębie jednej rodziny. Linia Wielka bardzo dobrze zimuje zarówno podczas surowych, jak i łagodnych zim. Wykorzystuje średnie ilości pokarmu, a wiosenny osyp jest niewielki. Pszczoły po zimie bardzo szybko wracają do pełnej siły, ich rozwój jest bardzo dynamiczny. Tworzą rodziny silne i bardzo silne. Wykorzystują wszystkie dostępne na danym obszarze pożytki. Są bardzo miodne i pracowite nawet na obszarach ubogich pożytkowo.

Linia Wielka jest przystosowana do prowadzenia gospodarki w ulach stojakach. Zapasy miodu gromadzi w nadstawkach, a zapasy pyłku równomiernie rozkłada na plastrach. Pszczoły kraińskie linii Wielka są wyjątkowo nierojne, nastrój rojowy może czasem się zdarzyć, ale bardzo łatwo jest wyprowadzić z niego rodzinę. Pszczoły omawianej linii wykazują zaawansowane zachowania higieniczne, dzięki czemu w ulu nie tylko jest sterylnie czysto, ale też jest mniejsze ryzyko zachorowania na jakąkolwiek z chorób pszczół.

Pszczoły linii Wielka są łagodne i spokojne, dobrze trzymają się plastrów. Po otwarciu ula nie rozbiegają się. Nie są agresywne ani złośliwe nawet w okresie braku pożytków czy podczas kiepskiej, wietrznej pogody. Pomimo to przeglądy w ulu oraz inne prace z pszczołami najlepiej jest wykonywać w ładne, słoneczne i ciepłe dni. Pszczoły linii Wielka są łatwe w obsłudze, dlatego bez problemu powinni sobie z nimi poradzić nawet początkujący pszczelarze.


Krainka Sklenar G10

Pszczoły bardzo łagodne, utrzymują dużą siłę przez cały sezon. Miód znoszą głównie do nadstawek gdyż matki zaczerwiają całe gniazdo. W okresach bezpożytkowych lub załamania pogody mogą wchodzić do nastroju rojowego. Do zimowli wchodzą z rodzinami silnymi lub średnimi. Zimowla dobra. Z posiadanych "Sklenarek" najszybszy rozwój wiosenny. Utrzymuje czystość w ulu. Bardzo dobra pszczoła na gospodarkę wędrowną lub pożytki bardzo wczesne.

Krainka NB

Przyjmuje zamówienie na matki pszczele:

  • Nieunasienione: 20 zł

  • Unasienione sztucznie bez sprawdzonego czerwienia: 50 zł

  • Unasienione sztucznie ze sprawdzonym czerwieniem: 90 zł

  • Unasienione naturalnie: 70 zł

Złóż zamówienie na matki pszczele

matki pszczele